V Ogólnopolski Festiwal Piosenki Krakowskiej przeszedł do historii

Dodane 19.06.2018, 9:27

17 czerwca w „Piwnicy Pod Baranami” (Rynek Główny 27) odbył się finał V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Krakowskiej.

W sobotę i niedzielę przesłuchani zostali wykonawcy w trzech kategoriach: soliści od lat 13 do 17, soliści powyżej lat 17 oraz duety i zespoły. Jury wysłuchało ponad pięćdziesiąt znanych i mniej znanych krakowskich utworów w różnych aranżacjach. W tym roku przesłuchania miały charakter zamknięty. Zapewniło to lepszy kontakt pomiędzy jurorami a uczestnikami.

Laureatka V OFPK

Zanim ogłoszono wyniki, prezes Fundacji Artystycznej Cantito Monika Flaga i wiceprezes Adrian Wyka, jako organizatorzy, przywitali licznie zgromadzoną publiczność. Wymienili także darczyńców, bez których jedyne i największe święto krakowskiej piosenki z pewnością nie mogłoby się odbyć. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że tworzycie wspaniałą krakowską imprezę razem z nami.

W tym roku po raz pierwszy konferansjerem była Basia Stępniak-Wilk, która bardzo ciepło i życzliwie rozmawiała z wykonawcami przed występami, dodając im w ten sposób otuchy i niejednokrotnie bawiąc wraz z nimi publiczność.

Prezentacje laureatów poprzedniej edycji rozpoczął „Chór Rozrywkowy Jaszczury”, który przypomniał wszystkim między innymi „Dezyderatę”, czy utwór „Byłaś serca biciem” z repertuaru Andrzeja Zauchy.

Dyrygentka Chóru Rozrywkowego "Jaszczury"

Elżbieta Kuzio zaśpiewała utwór „Między świtem a mgłą” Jacka Kaczmarskiego, który pozwolił jej zwyciężyć w ubiegłym roku, a ciekawym elementem prezentacji była „Spiska ballada” w gwarze góralskiej do słów Wandy Czubernat. Akompaniował jej pianista Karol Radwan.

Natomiast Zuzanna Rosa, zwyciężczyni kategorii od 13 do 17 lat, niezwykle dojrzale wykonała utwory takie jak na przykład  „Szewczyk” z tekstem Bolesława Leśmiana oraz „Moknie w deszczu diabeł” Hanny Banaszak.

Werdykt odczytał Tomasz Kmiecik (przewodniczący), mówiąc, że konkursy nigdy nie są sprawiedliwe, a rywalizacja zwykle psuje radość ze spotkania. Wyniki jednak muszą zostać ogłoszone, nagrody rozdane, a wykonawcy zawsze powinni śpiewać w zgodzie ze sobą, cieszyć się wspólnymi chwilami i rozmawiać o swoich doświadczeniach muzycznych.

Basia Stępniak-Wilk dodała, że ogromną zaletą festiwalu jest to, że niepełnosprawność nie zapewnia nikomu nagrody, liczy się wrażliwość muzyczna, profesjonalizm i interpretacja utworów.

Jury w składzie: Tomasz Kmiecik, Agata Ślazyk i Basia Stępniak-Wilk nagrodziło następujących wykonawców:

- w kategorii duety i zespoły wyróżnienie otrzymała Szalona Piątka Plus z Poraja

- w kategorii soliści od lat 13 do lat 17 – III miejsce wyśpiewała Maja Gizicka z Zielonej Góry, II miejsce otrzymała Małgorzata Bartnik z Krakowa, a I nagrodę Bartosz Brzuchacz również reprezentujący Kraków

- w kategorii soliści powyżej lat 17 wyróżnieni zostali Artur Dolecki z Piekar Śląskich i Renata Szczepaniak-Pajor z Krakowa, III miejsce otrzymał Piotr Wach z Chorzowa, II miejsce Agata Zakrzewska z Warszawy, a I miejsce wyśpiewane zostało przez Julię Latosińską z Karniowic.

Laureat V OFPK

Jubileuszowa edycja prezentowała najwyższy poziom wykonawczy, a uszczęśliwieni laureaci, mimo gorącej atmosfery panującej na scenie „Piwnicy Pod Baranami”, profesjonalnie wykonali utwory i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W klimatycznej garderobie uczestnicy, jury i organizatorzy gratulowali sobie wzruszających występów, rozmawiali o walorach piosenek, ściskali się i stwarzali ciepłą, rodzinną atmosferę. Nic więc dziwnego, że długo po zakończeniu koncertu rozmowy wciąż trwały i nikomu nie chciało się wracać do codzienności.

Fundacja Artystyczna Cantito świętuje kolejny sukces. Nie doszłoby do niego bez wsparcia rodzin i przyjaciół członków fundacji. Dziękujemy wam serdecznie!

Cieszymy się, że znowu mogliśmy uczestniczyć we wspaniałej muzycznej uczcie.